Sprawdź, jak wykonać kreatywne zdjęcia typu Flat Lay.

 

Flat lay ma przede wszystkim cieszyć oko odbiorcy, wzbudzać miłe odczucia i niekoniecznie odzwierciedlać rzeczywistość. Pod wpływem tej fotografii odbiorca powinien wykreować sobie wyobrażenie na temat danego produktu, a nawet zapragnąć wejść w jego posiadanie! Taki styl zdjęć świetnie sprawdzi się w fotografowaniu potraw, kosmetyków, czy książek. Jeśli jesteś influencerem lub osobą, sprzedającą różne produkty, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się, jak tworzyć estetyczny content, który przyciągnie nowych obserwujących!

 

Co to jest flat lay?

Termin jest połączeniem dwóch angielskich słów: flat – płasko + lay - układać. Fotografia flat lay stała się popularna kilka lat temu dzięki blogerom i influencerom. Ten styl nadal nie wychodzi z mody. Istnieją nawet instagramowe profile poświęcone tylko temu trendowi! Są to ujęcia na których widzimy różne przedmioty, ułożone na płaskiej powierzchni i sfotografowane z góry, czyli – z lotu ptaka. To o wiele bardziej atrakcyjniejsza forma przedstawiania produktów od zwykłych zdjęć w namiocie bezcieniowym, które mają tylko wartość informacyjną dla klienta. W przypadku tej prezentacji danego przedmiotu liczy się kreatywność.

 

Wybierz odpowiednie tło i powierzchnię

Minimalistyczne tło będzie świetnym wyborem. Potraktuj ją jako bazę pod zdjęcie. Jeśli będzie zbyt jaskrawe i kolorowe, trudno będzie Ci dobrać do niego elementy. Im prostsze tło, tym łatwiej, zwłaszcza na początku przygody z fotografią flat lay. Wystarczą większe arkusze papieru lub nawet kawałek tapety ze sklepu budowlanego. Pierwsze kroki warto stawiać korzystając z czarnego i białego tła, które idealnie będą wyglądały z każdym kolorem. Twoim miejscem pracy może być biurko, znajdujące się przy oknie, stół w jadalni, czy nawet podłoga. Przede wszystkim fotografuj z góry i jeśli powierzchnia znajduję się za wysoko, stań na krześle.

 

Pamiętaj o dodatkach

Umieść w kadrze dodatki, które będą uzupełniały się z głównym tematem. Przy pierwszych próbach może być to skomplikowane, aby wyważyć ilość elementów na zdjęciu. Czasami wystarczy że pozbędziesz się jednego przedmiotu lub odrobinę go przesuniesz i cała kompozycja staje się spójna! Zacznij od małej ilości elementów. Minimalizm zawsze się obroni. Stopniowo dodawaj po jednej rzeczy i odejmuj, jeśli coś nie jest spójne kompozycyjnie.

 

Posłuż się kołem barw

To bardzo istotne aby kolory na zdjęciu się uzupełniały. To dokładnie tak jak z ubiorem. Brązowe buty będą przecież fatalnie wyglądać z czarnym garniturem. Na ciemnym tle umieść jasne dodatki, a na jasnym ciemne. Dobierz odpowiednie kolory kierując się teorią barw przeciwstawnych. Patrząc na koło, z łatwością możesz ocenić, jakie kolory będą ze sobą tworzyć atrakcyjne gradienty. Główna zasada jest taka, aby dobierać dwa odcienie znajdujące się na diagramie, mniej więcej naprzeciwko siebie.

 

Wyróżniamy kilka schematów, którymi możemy się kierować korzystając z koła barw:

  • MONOCHROMATYCZNY: kolory znajdują się w jednej linii od środka do krawędzi koła
  • DOPEŁNIAJĄCY: kolory znajdują się na wprost siebie na kole barw
  • HARMONIJNY: kolory znajdują się obok siebie na kole barw
  • TRIADA: zestawienie trzech kolorów, w równej od siebie odległości na kole barw
  • TETRADA: zestawienie złożone z dwóch par kolorów dopełniających
  • ACHROMATYCZNY: czarny, biały oraz wszystkie odcienie szarości

 

Wybierz motyw przewodni

Wyróżnij jeden przedmiot, który będzie głównym tematem fotografii i podążaj za nim. Np. jeśli dominującym elementem ma być makaron, pomyśl, jakie skojarzenia przychodzą Ci do głowy? Może pojawić się pomidor, bazylia, oliwa, jakiś detal związany z Włochami. A jeśli miękki sweter? Liście, kubek herbaty, książka, czy szalik.

 

 

Stwórz klimat

Bazuj na powyżej wspomnianych skojarzeniach. Pomyśl o tym, co wywołałoby w Tobie pozytywne emocje, gdybyś był odbiorcą takiego zdjęcia. Makaron kojarzy się z Włochami, a Włochy z ciepłym, słonecznym latem. I już wiesz, że taki temat będzie dobrze prezentował się w ciepłych tonacjach! Natomiast przy zdjęciu ze swetrem, kieruj się kolorem materiału oraz do jakiej pory roku najbardziej pasuje.

 

Nie zapominaj o kompozycji.

W fotografii flat lay świetnie sprawdzi się reguła trójpodziału, która polega na umieszczaniu głównych elementów na przecięciach linii siatki. Zanim wykonasz zdjęcie pomyśl, czy chcesz aby kompozycja była otwarta, czy zamknięta. Kompozycja otwarta to taka, w której scena toczy się poza kadrem i bardziej angażuje wyobraźnię widza, a zamknięta przedstawia wszystkie elementy w jednej scenie. W smartfonach i aparatach jest dostępna możliwość włączenia linii siatki, która ułatwi Ci fotografowanie według zasad. Trzymaj się ich, zwłaszcza na początku swojej przygody z fotografią. Postaraj się zaplanować w głowie, jak ma wyglądać zdjęcie, zanim jeszcze przystąpisz do pracy.

 

Fot. Filip Kowalkowski, ambasador Quadralite

 

Fot. Filip Kowalkowski, ambasador Quadralite

 

Fot. Filip Kowalkowski, ambasador Quadralite

 

Fot. Filip Kowalkowski, ambasador Quadralite

 

Zadbaj o światło

Bez dobrego światła nie ma dobrej fotografii! To kluczowy element udanego zdjęcia. Wybierz takie miejsce w Twoim mieszkaniu, w którym jest najjaśniej; np. biurko, czy stół przy oknie. Najkorzystniej będą prezentowały się się ujęcia wykonane przy świetle dziennym. Lampa błyskowa nie jest w tym przypadku polecana - dałaby ostre cienie. Ale możesz skorzystać z blendy, za pomocą której odbijesz wpadające z okna światło! To świetne narzędzie i w dodatku budżetowe. Quadralite Blenda 5w1 posiada 5 powierzchni, a każda z nich może nadać inny charakter fotografowanej sceny.

  • powierzchnia złota - ciepłe światło
  • powierzchnia srebrna - podkreśla kontrast
  • powierzchnia biała - światło neutralne (może być używana jako tło)
  • powierzchnia czarna - redukuje odbicia (może być używana jako tło)
  • powierzchnia transparentna - dyfuzor, rozprasza światło, zmiękcza cienie

 

Możesz wyposażyć się również w specjalny statyw oraz uchwyt do blendy, które zapewnią Ci wygodę podczas pracy. Uchwyt mocujesz na statywie, a blendę na uchwycie. Przyglądasz się uważnie gdzie pada odbite od blendy światło i starasz się nakierować je na fotografowaną scenę. W ten sposób oświetlisz swoją kompozycję korzystając tylko ze światła dziennego!

 

Doświetl scenę sztucznym światłem

W fotografii flat lay wykorzystaj Quadralite Thea 120 panel LED jako dodatkowe wsparcie, które pomoże Ci w oświetleniu sceny, a w przypadku trochę bardziej kontrastowych kadrów, kiedy światła dziennego brak, posłuży za główne źródło. Dzięki dwóm pokrętłom wyregulujesz temperaturę barwową, dostosujesz moc, oraz z łatwością dopasujesz jasność do fotografowanej sceny. To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które da Ci więcej swobody. Nie będziesz już musiał polegać tylko na intensywności światła naturalnego. Oświetlając plan zdjęcia pod różnym kątem, z dowolnej odległości, od razu widzisz to, jak rozkłada się światło wraz z delikatnymi cieniami i blikami. Przede wszystkim szybciej osiągasz oczekiwane rezultaty!

 

Zdjęcia bez dobrego oświetlenia vs. z dobrym oświetleniem

 

Fot. Filip Kowalkowski, ambasador Quadralite

 

Używaj manualnych ustawień aparatu w smartfonie

Tryb manualny w aparacie często nazywany jest profesjonalnym, ale wcale nie trzeba być zawodowym fotografem, aby go używać. Kiedy wejdziesz w aplikację aparatu, kliknij w ikonę zmiany trybu, a będziesz miał wpływ na większą ingerencję w parametry zdjęcia - czas naświetlania, czułość ISO, korekta ekspozycji ostrość oraz balans bieli. Wykonanie zdjęcia w ten sposób zajmie Ci trochę więcej czasu, ale efekt końcowy Ci to wynagrodzi. Nie ma uniwersalnych ustawień dla każdego zdjęcia. Testuj, rób po kilka zdjęć z różnymi ustawieniami i wybierz to, które podoba Ci się najbardziej.

 

 

  • Przysłona jest otworem w obiektywie, którego wielkość możesz regulować, dzięki czemu zapanujesz nad tym, jak doświetlone będzie zdjęcie. Jej wartość określana jest liczbą podawaną po literze “f”. Przykładowo, przy f/2.8 zdjęcie będzie jaśniejsze, a przy f 5.6 ciemniejsze. Pamiętaj jednak, że im bardziej otwarta przysłona, tym mniejsza głębia ostrości.
  • Czas naświetlania to czas otwarcia migawki, znajdującej się w aparacie. W warunkach słabego oświetlenia konieczne jest wydłużenie czasu naświetlania, np. na 1/20s, jednak wtedy niezbędny będzie statyw, aby zdjęcie nie wyszło poruszone.
  • ISO wyraża czułość na światło matrycy w aparacie. Fotografując produkty warto ustawić niskie ISO, np. 200-400. Korzystając z wyższych wartości możemy zauważyć na naszych zdjęciach szum cyfrowy, mało atrakcyjny dla fotografii, zwłaszcza produktowej.

 

Stosuj warstwy i tekstury

Jeśli robisz zdjęcie kulinarne wykorzystaj deskę do krojenia i jakąś miękką tkaninę np. ściereczkę, czy fartuch. Przy innych zdjęciach książka, filiżanka kawy, czy sweter od razu stworzą przytulny klimat i wywołają u widza pozytywne odczucia. Eksperymentuj z przedmiotami, które masz w swoim domu.

 

 

 

 

Wykorzystaj darmowe programy i aplikacje

Postprodukcja to kwestia, która ma bardzo duże znaczenie w każdym rodzaju fotografii. Masz do dyspozycji wiele darmowych aplikacji, za pomocą, których wyostrzysz i wykadrujesz zdjęcie oraz zadbasz o jego kolorystykę. Delikatne filtry są wskazane, ale uważaj żeby nie nie przesadzić.

 

Baw się twórczo

Tworzenie takich kompozycji to nic innego, jak twórcza zabawa, rozwijanie poczucia estetyki i kreatywności. Wygospodaruj na to np. połowę wolnej soboty. Pośpiech nie sprzyja fotografii, na którą składa się aż tyle detali. Bądź cierpliwy i testuj różne rozwiązania! Nie poddawaj się i pamiętaj, że z każdym kolejnym stworzonym przez Ciebie kadrem, będziesz coraz lepszy! Powodzenia!

 

Zapraszamy na warsztaty, na których dowiesz się więcej na temat kreatywnej fotografii produktowej!

Data: 21 kwietnia 2022

Godzina: 10:00-18:00

Studio Lit House, Sikorki 21c/4, Kraków

Cena 399zł/os

 

  • Dowiesz się, jak odpowiednio oświetlić produkt, dobrać tła oraz rekwizyty.
  • Nauczysz się panować nad odbiciami i refleksami przy fotografowaniu szkła.
  • Krok po kroku nauczysz się panować nad światłem błyskowym, dobierać odpowiednie parametry mocy lampy, przysłony, czasu naświetlania i ISO.
  • Będziesz wiedzieć, jak odpowiednio wykorzystać modyfikatory światła.
  • Dowiesz się, jak przygotować zdjęcia na portale społecznościowe, strony internetowe czy aukcje internetowe.
  • Poznasz zalety fotografii flat lay, siły rekwizytów i tworzenia odpowiedniej kompozycji.

 

Link do wydarzenia

Link do zakupu biletów

 

 

X Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego funkcjonowania jej zasobów. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację tej technologii. Więcej informacji o plikach cookies i metodach ich wyłączania można sprawdzić w polityce prywatności i plików cookies.