LAMPY BŁYSKOWE

STUDIO

Zobacz

LAMPY REPORTER

LAMPY REPORTER

Zobacz

LAMPY STROBOSS

LAMPY STROBOSS

Zobacz

ŚWIATŁO CIĄGŁE

ŚWIATŁO CIĄGŁE

Zobacz

QUADRALITE NAVIGATOR

NAVIGATOR

Zobacz

ZESTAWY

ZESTAWY LAMP

Zobacz

MODYFIKATORY ŚWIATŁA

MODYFIKATORY

Zobacz

ZASILACZE PLENEROWE

AKCESORIA

Zobacz

 

 

Quadralite Support Program - Dowiedz się więcej!

 

Uchwycić ulotne, czyli błysk w służbie ostrości

 

Na czym nam zależało?

Na efekcie "WOW"! Razem z Angeliką Wiatr wspólnie wykonujemy sesje sportowe. Tym razem chcieliśmy stworzyć coś, czego jeszcze nie widzieliśmy. Wraz z zaprzyjaźnionym klubem Taekwon-do (koreańska sztuka walki) postanowiliśmy pójść o krok dalej. Zdjęcia klasyczne, najpopularniejsze - w pozycjach walki, są efektowne dla znających tajniki tego sportu, jednak nie pokazują na czym on polega. Stworzyliśmy więc sesję, która ukazała moc i dynamikę kopnięć oraz uderzeń.

 

Jak?

Z pomocą Olympusa E-M1 Mark II, który ma genialny tryb seryjny oraz szybki autofokus. Jednak najbardziej istotnym elementem był wybór oświetlenia. Szukałem lamp o dwóch parametrach: ekstremalnie krótkim czasie trwania błysku oraz bardzo wydajnym trybie seryjnym. Chcieliśmy ukazać pełne zamrożenie kropel wody oraz uchwycić moment największego jej rozprysku.

 

Quadralite Pulse Pro X

 

Standardowe lampy studyjne oferują czas błysku w granicach 1/500-1/1000 s. Lampy Quadralite Pulse Pro X mogą poszczycić się genialnym wynikiem, skracając go do 1/35086 s w wersji 400 Ws oraz do 1/28984 s w modelu 600 Ws. Te lampy potrafią także błysnąć z częstotliwością aż 10 kl./s, więc idealnie uzupełniły Olympusa E-M1 II w pełni się z nim synchronizując. Czarne klatki spowodowane nie wyzwoleniem błysku to już przeszłość.

 

Quadralite Pulse Pro X

 

Mój wybór?

Zestaw oświetleniowy był dość prosty i składał się z trzech lamp Quadralite Pulse Pro X. Głównym światłem była lampa o mocy 600 Ws. Dwie pozostałe (600 i 400Ws) dawały światło kontrujące, aby podświetlić od tyłu każdą kroplę wody. A co z modyfikatorami? Zdecydowałem się na czasze aby uzyskać ostre i kontrastowe światło oraz nie tracić jego mocy (softboxy dają miękkie światło, ale sporo się go traci). Na lampie głównej znalazła się duża, srebrna czasza 45 cm a na pozostałych 18-centymetrowe “garnki”.

 

Quadralite Pulse Pro X

 

Ogromną zaletą lamp jest wbudowany odbiornik systemu wyzwalania Navigator X. Dzięki temu mogłem dynamicznie, zdalnie zmieniać moc każdej z nich. To bardzo usprawnia pracę, no i nie potykałem się o plączące się pod nogami kable (kto próbował oszukać grawitację, ten zrozumie o czym piszę ;-).

 

Problemy?

Największym problemem była… woda. Rozpryski były potężne! Nie ma sposobu na ich kontrolowanie, a jej poziom w studiu podnosił się z czasem do stanu alarmowego. Sytuacje ratowały folie malarskie oraz mopy i wiaderka. Sporo musieliśmy się napracować żeby opanować sytuację. Nie chcieliśmy ryzykować dostania się zimnej wody na rozgrzany palnik, co mogłoby wywołać niezbyt przyjemną sytuację (jakby bieganie z mopem było przyjemne). Każdy Pulse Pro X ma osłonę palnika, jednak na lampie głównej, która była bezpośrednio na linii ognia (tudzież wody), zamontowaliśmy cienki, tekstylny dyfuzor, który stanowił dodatkowe zabezpieczenie. Za wszelką cenę unikaliśmy też kontaktu kabli z wodą (BHP przede wszystkim!).

 

Quadralite Pulse Pro X

 

Efekt?

Oceńcie sami! Uzyskaliśmy idealnie zamrożone krople wody, co zawdzięczam piekielnie szybkim lampom, oraz ultrakrótkiemu czasowi błysku. 10 kl./s, trzymanie parametrów (temperatury barwowej oraz mocy) podczas wielokrotnych serii błysków, bardzo wydajne chłodzenie (brak przegrzewania się) to najważniejsze zalety, które czynią lampy Quadralite Pulse Pro X idealnym kompanem do studyjnych sesji sportowych.

PS. Podczas sesji nikt nie ucierpiał ;-)

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Łukasz Skwiot, Angelika Wiatr

Zamów newsletter!


 

Zapisując się do Newslettera, wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych wyłącznie w celu wysyłki newslettera, która obejmuje otrzymywanie informacji handlowych o najnowszych produktach i wydarzeniach marki Quadralite. Więcej o polityce prywatności.

Nasza strona używa plików cookies wyłącznie w celu ułatwienia jej przeglądania!

OK